середа, 11 листопада 2020 р.

9 клас

Українська література

(12.11.2020)



Григорій Сковорода. Життя і творчість філософа, просвітителя, поета. Його християнські морально-етичні ідеали. «Сад Божественних пісень», «Байки Харківські», філософські трактати. Біблійна основа творчості Г. Сковороди та його вчення про самопізнання і «сродну (споріднену) працю». Проповідь житейської невибагливості, пошуку гармонії з собою і світом. Повчальний характер і художні собливості збірки «Байки Харківські». «Бджола та Шершень»


  1. Ознайомитися з біографією Г.С. Сковороди.

  2. Переглянути презентацію.

 3.  Обличчя  української історії .


В океані житейської суєти, де стільки спокус і неправди, поет бачить два непорушні орієнтири: світлий розум, просвітлений Біблією і книгами, і чисту совість – моральність, звірену з євангельськими заповітами. Як носій гуманістичного світогляду Сковорода – філософ найперше бачив і цінував у Євангелії християнську концепцію вільної особистості, неповторної людської індивідуальності, носія вищого духовного виміру буття. Саме цю концепцію розробляв він у своїх трактатах та діалогах. Філософ закликав людину пізнати себе і піднести себе над світом марноти і глупства, розвинути в собі мудрість, бо мудрість – це розум, це Бог. Біблія для Сковороди – це спосіб життя, життя у злагоді з вірою і мораллю.

4. Робота з підручником

- Проаналізуйте афоризми Сковороди на сторінці 74.

- Який зв'язок спостерігаємо із Святим Письмом та нашим життям?

- Віднайдіть філософські положення Григорія Савича у підручнику на сторінці 73.

           

Сократ писав: «Пізнай самого себе». Ідея "пізнання себе" сягає сивої давнини, поринає в глибину віків. Ще давньогрецькі філософи звертали увагу на важливість самопізнання, яке вважали великим кроком людини на дорозі до свого щастя, а саме -  віднайдення свого призначення в житті, своєї спорідненості з людством, вінцем яких була "сродна праця".

Людина у вченні Г. Сковороди постає не просто частиною природи, а є особливим світом, який він називає мікросвітом, що перевищує всі явища природи. Духовний розвиток проявляється через моральне самовдосконалення, цінності, знання, працьовитість, віру, милосердя, справедливість тощо. Праця визначається природними покликами людини й спрямована на благо суспільства, де метою постає реалізація тих здібностей, які закладені в самій людині. Варто сказати, що «сродність» характеризує певний вид діяльності людини.

           «Хто труда не докладе, той до добра не прийде».

           Щастя людини — в «природженому ділі», що немає нічого гіршого, «як купатися               в достатку і смертельно мучитися без природженого діла».

           «Сколько должностей, столько сродностей».

           «А без сього жити, навіть купаючись у меду, для нас найлютіша мука».

           “Сродна праця-це найсолодша в світі річ”.

Особливого значення Г. Сковорода надав природним здібностям людини, «сродності», на основі чого ґрунтується вибір життєвого шляху. Якщо вибір людини зробила правильний, то вона буде щасливою. Бо щастя, на думку філософі, не в багатстві, не у вчинках, а в поєднанні свого життя, своїх уподобань і здібностей з природою, тобто з волею Божою. Філософ з повагою ставився до праці, яка є сенсом життя людини, тобто є «сродною» для людини. Проте кожна людина має внутрішню «сродність» лише до певного виду діяльності.

 5.  Переглянути «Бджола та Шершень».




 6.  Аналіз байки «Бджола та Шершень» (записати в зошит)

https://narodna-osvita.com.ua/1536-grigory-skovoroda-bdzhola-ta-shershen-analz-tvoru-kritika.html

Харків


Домашнє завдання:

-  Заповнити таблицю . Прочитати с.65-69,с.72-74  «Вступні двері до християнської добронравності».

- Вивчити визначення «байка».

Три наріжних каменя  Хартії вільної людини

Афоризми Григорія Сковороди

(зі с.74)

Відповідальність за своє життя, а отже, його успіх, добробут і щастя нікому не може бути переданою. Ми самі несемо відповідальність за себе.

 

Мораль і духовні цінності не можуть бути відкладеними на завтра. Вони завжди потрібні сьогодні.

 

Ми будуємо те, що уявляємо, а отже, від глибини, масштабу і творчого хисту нашої уяви залежить наше майбутнє.

 


-           Моральне завдання:  шукайте своє місце в житті, завжди щось робіть – саме тоді «сродна» праця ввійде у ваше життя й завжди приноситиме гарні плоди, бо «ніщо не втрачено, якщо не втрачено все»,  – саме таке життєве кредо ми можемо перейняти у філософа, поета, педагога Григорія Сковороди.

 

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар