середа, 11 листопада 2020 р.

 

6 клас

Українська література

(12.11.2020 -17.11.2020)

Патріотичні мотиви творів Т. Г. Шевченка, їхній героїчний пафос, зображення в них історичного минулого. Історична основа поеми «Іван Підкова». Специфіка ліричних і ліро – епічних творів

Пам`ятник І. Підкові у Львові

1.      Прочитати.

Перебуваючи в Петербурзі, Т. Г. Шевченко завжди з сумом згадував свою поневолену Батьківщину. Йому дуже хотілося, щоб український народ згадав своє минуле – козаччину, гайдамаччину, піднявся і нарешті скинув ці ненависні кайдани. Ці думки, переживання вилилися у поетичні рядки – поему «Іван Підкова». Ще понинішній день згадує і український народ про Івана Підкову і в піснях співає про його страшну смерть. Звичайно, і Шевченко звеличив славні подвиги цього героя. Цей твір поет написав у 1839 році у Санкт – Петербурзі.

   Іван Підкова – це славний козацький ватажок другої половини ХVІ століття, відомий у народі походами на турків. Бурхлива уява поета змалювала його ще і як ватажка морських походів, але в історії таких відомостей немає.

  Поема «Іван Підкова» складається з 2 частин. Перша – це спогади про минуле України, коли запорожці «панували, добували і славу, і волю». Тепер, як сумно зазначає поет, все те «минулося, і онук косу несе в росу», тобто покірно працює на панщині. Друга частина – це зображення морського походу під керуванням мудрого отамана – батька козацького.

Іван Підкова – коли народився невідомо, помер у 1578 році, запорозький козак до 1577 року,  а в 1577 – 1578 – молдавський господар, за походженням молдаванин, який боровся проти турецьких і татарських загарбників. У 1578 році переїхав в Україну і за наказом польського короля Стефана Баторія, на догоду турецькому султанові, був страчений у Львові, йому відрубали голову. За історичними відомостями та народними піснями похований у Каневі.

 

2.      Переглянути відео «Виникнення козацтва. Запорозька Січ» (за бажанням). 

 

3.      Прослухати аудіозапис твору «Іван Підкова» 

 

4.      Заповніть  паспорт твору.

 

         Записати назву, автора , жанр твору.





Записати тему, ідею, основну думку.

 


Записати художні засоби твору.

 

5. Дати відповіді на питання  гри «Найуважніший» (письмово)

1.   Ким був Іван Підкова? 

2.   Хто він за національністю? 

3.   У якому році він був страчений? 

4.   Поема «Іван Підкова» Тараса Шевченка написана у .... році 

5.   Де була написана поема? 

6.   Коли і де стратили Івана Підкову?

7.   Як був страчений Іван Підкова? 

8.   За жанром це... 

9.   Твір поділяється на скільки частин? 

10.  Китайка – це…

11.  Сучасна назва Царгорода – це …

12. Наведіть приклад контрасту в першій частині поеми.

(Контраст (фр. contraste — протилежність) — різко окреслена протилежність у чомусь: рисах характеру, властивостях предметів чи явищ).

 

6.      Теорія літератури (записати та вивчити)

 Ліричний твір (лірика від гр. Lirikos – музичний, наспівний) – відображення в поетичній формі життя, показуючи окремі переживання людини, її думки, почуття, викликані певними життєвими обставинами. За змістом розрізняють лірику громадсько – політичну, філософську, інтимну, любовну, пейзажну.

 Строфа (гр. Strophe – повернення) – сполучення 2 чи кількох віршованих рядків, об`єднаних системою рим та загальною інтонацією. Розрізняють залежно від кількості рядків: двовірш (дистих), тривірш (терцет), чотиривірш (катрен), шестивірш (секстина).

 Поема — ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події і яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.

Іван Підкова 

             


Пам’ятник Іванові Підкові на Тарасовій горі (Канів) 

        


Цікавинка «Гетьмани: таємниця могил»

  

Домашнє завдання

   Навчитися виразно читати поему «Іван Підкова». Вивчити визначення понять із теорії літератури: « поема», «ліричний твір», «строфа».

Немає коментарів:

Дописати коментар