вівторок, 5 травня 2020 р.



8 клас
Українська мова
(до 11.05.2020)


ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС ПАМ'ЯТКИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ НА ОСНОВІ ВЛАСНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І  ВРАЖЕНЬ У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ



Вступне слово 
     Міста мов люди. У кожного своє неповторне обличчя, свій характер, своя доля.
     Любов до міста, як і до жінки, може з’явитися з першого погляду. Проте справжнє кохання приходить лише тоді, коли обійдеш вулиці свого міста, у його парках виростеш дітей, а свою радість і смуток розділиш із заповідними куточками. І тоді місто стане рідним, ти відчуєш його дух і вічну красу – його архітектурне обличчя.
У спілкуванні з гарними містами, як із людьми, ми прагнемо збагатитися їхнім внутрішнім змістом, пізнати їх особливість, смаки. Можливо, міста приховують вишуканість своїх смаків у пам’ятках історії та культури. Саме біля таких споруд збудованими людьми творчими, натхненними, забуваєш про життєву метушню, про труднощі й тривоги.
     Отже, ви зрозуміли, що мову поведемо ми сьогодні про пам’ятники культури нашого міста, що залишилися нам у спадщину.  (Діти записують тему уроку у зошити).
         Ми всі виросли з відчуттям того, що Запоріжжя є столицею Запорозького козацтва. Пам’ятники й обеліски, високі кургани й знайомі з дитинства пагорби, архітектурні пам’ятки. Ними багате місто на річці Дніпро, з їх допомогою красномовно розповідає про незабутнє.
         Перегорнімо сторінки літопису міста, пройдемо вулицями й площами. На кожному кроці відчуваєш подих історії.
         Із здобуттям Україною незалежності у нашому суспільстві посилився інтерес до культових споруд.

         Красою історичних пам’яток захоплювались і захоплюються українці та іноземні гості.
Словникова робота
- Що ж таке пам’ятник, пам’ятка архітектури?
Перш ніж почати розмову, ми повинні чітко розмежовувати значення слів:  пам’ятка, пам’ятник – це слова одного кореня.
Пам’ятник – пам’ятка. Слова пам’ятник – пам’ятка багатозначні. Та коли слово багатозначне, то серед різних його значень завжди є основне. Так, пам’ятник – це насамперед скульптурна споруда в пам’ять чи на честь кого-небудь: пам’ятник Шевченкові.
Пам’ятка – це предмет культури, що зберігся з давнини, наприклад: «Слово о полку Ігоревім» - видатна пам’ятка доби Київської Русі. Пам’ятка у цьому значенні – це і старовинний літопис, і видатний літературний твір, і важливий документ, і народна дума, і народна пісня, і визначна давня споруда.
Пам’ятка – це предмет матеріальної культури минулого, що зберігся.
Пам’ятки бувають рухомі й нерухомі. До нерухомих належать розташовані просто неба пам’ятки архітектури та монументального мистецтва.
Рухомі – це твори живопису, скульптури, ужиткові речі, ювелірні вибори, рукописи, книжки, документи.
Дослідженням нерухомих пам’яток займається пам’яткознавство. Рухомі вивчаються історією, археологією, мистецтвознавством.
Робота з текстом
► Прочитайте уривки з текстів. Визначте їхню стильову належність. Що спільного в їхньому змісті?
► Які художні засоби допомагають авторові передати власні враження від побаченого?
Текст 1

Собор стояв посеред снігів у холодній білій самотині. Возносився рожево під саме небо, і низькі хмари черкали об найвищу баню, заплутувалися безпорадно поміж бань нижчих, умить зупинялись у своєму бігові, і тоді видавалося, ніби починає летіти понад землею сам собор, і суцільна його дивна рожевість заступалася жовтістю від кованого золота, яким покрито було бані, й увесь собор зненацька засвічувався, мов щільник, повний меду, і в найпохмуріших душах ставало ясніше від того видовища (З роману П. Загребельного «Диво»).
Текст 2
Біля св. Софії. Як тут тихо, як одразу входиш у світ високого,— сама молиться душа... Могутні тучі каштанів безшелесно стоять на варті золотих верхів... Боже, яке щастя, що цей шедевр у нас є, що він нас єднає! Софія — душа Києва, душа України. Ніде так, як тут, не почуваєш силу творчого генія, могутній поетичний дух нашого народу. Витвір справді богонатхненний, як казали колись. І може, вища сила відвела в останню мить чорну руку руйнівника (Зі щоденника О. Гончара).

Текст 3
Мовчить собор. Не видно облупленості, іржі на банях, ніч скрадає на ньому всі травми часу... він стоїть, думає свою одвічну думу. Про що вона? Усе тут проходило перед ним, як перед свідком і перед суддею. Ще, здається, недавно рипіли гарби повз нього зі снопами, клекотіла революція на цьому майдані соборному, дзвони калатали на сполох, кликали на сходки, на пожежі, то радісно, то тривожно будили передмістя. Поглядом болю і туги дивилися на нього розширені очі дівчат-полонянок, коли їх тисячами гнали мимо собору в Німеччину. Ридання чув, і крики надії, і залізні туркоти війни, і її, ще страшнішу тишу. (З роману О. Гончара «Собор»).
Післятекстова робота
♦ Які художні засоби використано в текстах? Чи передають вони авторські враження й емоції? (Епітети, порівняння, метафори, уособлення, гіперболи)
♦ Які образні вислови добирають письменники до собору?
♦ Проаналізуйте, у якій послідовності автори описують собор.


♦ На яких саме аспектах автор зосереджує увагу в кожному з текстів?

СЛОВНИЧОК АРХІТЕКТУРНИХ ТЕРМІНІВ

Арка – склепіння у формі дуги, яким перекривають проріз у стіні або сполучають стояки моста, два суміжні будинки і т. ін..
Аркада – ряд арок, що спираються на стовпи або колони.Архітектура – мистецтво проектування, спорудження та художнього оформлення будівель.Дзвіниця – вежа для дзвонів на церкві, при церкві або окрема будівля із дзвонами.Маківка ( баня, купол) – опуклий дах, що має форму півкулі.Паперть – церковний ганок.Іконостас – стіна зі вставленими в ній іконами, яка в православній церкві відокремлює вівтар від центральної частини.Вівтар – відокремлене іконостасом підвищення в церкві, де розміщений престол.Престол – у християнських церквах високий чотирикутний столик, що стоїть у центрі вівтаря.Фасад – зовнішній лицьовий бік будівлі.

Монумент споруда на честь видатної події, особи; пам'ятник.
Меморіал – архітектурна споруда для увічнення памяті якої-небудь особи чи визначної події.
Постамент підставка або підніжжя великих розмірів, на якому встановлюють пам'ятник.П'єдестал те саме, що і постамент.
Статуя скульптурне зображення людини (тварини) на весь зріст.
Скульптура вид мистецтва, твори якого мають об'ємний характер і виготовлені з твердих або пластичних матеріалів.
Обеліск - архітектурна споруда, пам'ятник у вигляді чотиригранної колони, яка звужується доверху.Стела - кам'яний стовп чи плита з написом або рельєфним зображенням, що ставиться як надмогильний пам'ятник або на згадку про яку-небудь подію.
Рельєф – скульптурний витвір на площині з випуклим або заглибленим зображенням.Барельєф - скульптурна прикраса на плоских поверхнях, що виступає над площиною фону менш як на половину своєї товщини.
Горельєф – скульптурний твір, в якому зображення виступає над площиною більш як на половину свого обєму.Бюст - скульптурне зображення людини до пояса.
Пілон – масивна споруда у формі зрізаної піраміди.
Лабрадорит – гірська порода сірувато-білого або чорного кольору, використовується як будівельний матеріал.
Зодчий – художник-будівник, архітектор, твoрець, будівничий.


Робота з підручником ("Пам`ятки" на с.203). 

Робота  над планом твору-опису пам’ятки історії та  культури
У реченнях опису пам’ятки «відомим» є назва предмета чи його частина, «новим» - ознаки предмета чи його частини. Опис пам’ятки треба складати за таким планом:
І. Вступ (загальна характеристика монумента; розповідь про пам’ятку (хто, коли і де створив, з якою метою, стислий переказ  змісту легенди, пов’язаної з пам’яткою тощо).
ІІ. Основна частина (опис пам’ятки, що дивує й захоплює під час її споглядання; загальне сприйняття пам’ятника в архітектурному ансамблі території (як вписується пам’ятник у місцевість, як сприймається в архітектурному ансамблі площі, парку, вулиці).
ІІІ. Кінцівка (роздуми щодо пам’ятки – про  її роль в історії, обґрунтування необхідності берегти її; які почуття й настрої викликає пам’ятка).
При описі зверніть увагу!
·        Пам'ятник можна описувати з різних боків і з різних відстаней. Оберіть свій ракурс.
·        Описуючи історичний пам'ятник, звертайтесь до архітектурних термінів. Попрацюйте зі словником, з'ясуйте значення незнайомих слів, елементів пам'ятника.
·        Спочатку передайте враження, яке справляє на глядача пам'ятник, а потім підпорядкуйте цьому враженню опис.
·        Описуючи пам'ятник:
а)  зазначте, що він собою являє (статую, стелу, обеліск), на честь кого   встановлений;
б) скажіть, з якого матеріалу його виготовлено, який він за розміром, де встановлено і як він вписується в місцевість;
в) пам'ятайте, що основним у скульптурі є передача не форми, а духовного   світу людини, її характеру.
·        Описуючи пам'ятник, пам'ятайте, що у творі можуть бути елементи розповіді,  які даватимуть лише додаткові відомості.

Домашнє завдання  На основі власних спостережень підготуйте твір – опис пам`ятки культури.

Ознайомлення Зразок твору


Немає коментарів:

Дописати коментар