пʼятниця, 3 квітня 2020 р.



5 клас
Українська мова
(06.04.2020)


                  РЗМ Складання висловлення « Мої улюблені квіти»
             з  використанням узагальнювальних слів при однорідних членах речення


Мені не так багато треба:
Під ноги росяну траву,
Вгорі легку хустину неба
І думки пружну титяву;
У степовім краю хатину,
 Квітучу вишню під вікном,
Любові й ніжності краплину
І тихий човен із веслом;
Ворота, всім вітрам відкриті.
Стежину в щедрім спориші,
Волошку вранішню у житі
І пісню мамину в душі;
У серці березня начало,
Криницю світлу аж до дна.
І сонця теплого кружало,
В якому тане сивина.
                   В. Тарасенко
- Які почуття викликала у вас  ця поезія?
-  Які члени речення називаються однорідними?
- Чи можна виділені слова вважати однорідними членами речення?















-Чи знаєте ви, чиї це картини? Яка особливість цих картин? 



                Це картини геніальної української жінки.  Якщо б у Франції була така, ми б змусили увесь світ говорити про неї”, – так сказав свого часу Пабло Пікассо про видатну художницю Катерину Василівну Білокур. Та, щоб отримати визнання, жінці довелося подолати чимало – тяжке селянське життя, Голодомор, війна, ще один голод. Рідна мати не розуміла тяжіння доньки до пензля, селяни перешіптувалися за спиною, мовляв, ховається за мазюканням, щоби не працювати. Та художниця, невпинно, крок за кроком йшла до своєї мети. Наразі її ім’я гордо стоїть поруч із такими майстрами як Анрі Руссо, Іваном та Йосипом Генераличами, Марією Приймаченко, Ніко Піросманішвілі, Ганною Собачко-Шостак.
Народилася Катерина в селі Богданівка Полтавської губернії (нині Яготинський район, Київщина). А ось точна дата народження невідома. Дослідники припускають, що це було 24 листопада (7 грудня) 1900 року, бо саме цей день – день святої великомучениці Катерини.
  Родина Білокур була не бідною, мали чималий шмат землі, худобу, добротний дім. Окрім Катрі, було ще двійко синів – Григорій та Павло. Коли постало питання віддавати доньку до школи, то батьки вирішили, що читати вона й так уміє, а ось пара рук у господарстві точно зайвою не буде. До того ж, не треба буде одяг та взуття купувати. Натомість, посадили дівчинку за прядку, бо вже давно пора, годі байдики бити. Мала Катруся поєднувала роботу із читанням букваря.
Любов до малювання прокинулась у підлітковому віці. Але фарб дівчина не мала, тому малювала вугіллям на старих полотняних клаптях. Одного разу за цим заняттям її застала мати. Захоплення доньки не поділяла, тому насварила Катерину й суворо заборонила займатися мазюканням. Та юнка не могла покинути улюблене заняття, тому малювала потайки.
  Коли стала Катерина на порі, то від женихів не було відбою. Сваталися не тільки місцеві, а й із сусідніх сіл приходили. Та дівчина на жодну пропозицію не пристала. Всім, хто хотів оженитися, говорила: “Як дозволиш малювати, то піду за тебе!” Жоден не згодився. Так і залишилася на все життя самотньою. Єдиною розрадою стануть квіти, які вона писатиме на своїх полотнах. “Цвіти, то її діти”, – так казатимуть про неї.  Але то буде згодом. А тепер мати гризе за відмови женихам, лає доньку на чим світ стоїть, що та на все село “славу” пускає своїми дурощами: “От покарав нас Господь такою дочкою! У людей дочки в таких літах уже заміж повиходили, їхні матері зятів мають, а наша (не при хаті згадувати!) чортів малює!” Та дівчина стояла на своєму.
  У 1923 році Білокур побачила в газеті замітку про технікум художньої кераміки у Миргороді й вирішила неодмінно вступити туди. Взявши із собою два малюнки – копію чиєїсь картини та власний начерк хати, подалася на вступи. Але в технікумі ніхто на малюнки навіть не глянув, бо ж перше, що запитали – документ про закінчення семирічки, якого дівчина не мала.


Переглянути відео



- Так, на її картинах можна побачити різні квіти: весняні, літні, осінні. 
Будь-яка пора року захоплює своєю красою: весна буяє зеленню, літо чарує запахами, проте такого різнобарв’я , як осінь, не має ні весна, ні зима, ні літо. 

1. Знайдіть у тексті однорідні члени речення (усно).
Розкішними червоними гніздами обвисає горобина; білий деревій пахне густо і владно, забиваючи сумовиті повіви прив’ялих трав і квітів. Восковим ніжним оксамитом уже підбито знизу липовий лист; пожовтіли на ньому зубчики, почорніли в суцвітті дрібні горішки насіння. В низинах трава дугами припала до самої землі. А у верховітті коливалися шуми, то зелені-зелені, то срібні, то попелясто-сині, найбільш сумовиті…

2. Запишіть і розставте розділові знаки. З’ясуйте  синтаксичну роль узагальнювальних слів і частини мови, якими вони виражені.
1. Бринить музика скрізь  і біля вуликів і в саду  і в квітучій гречці.
2. Цвітіння вересу вчувається в усьому в ароматі повітря в подиху леготу в барвах неба .
3. В Україні ростуть такі лікарські трави девятисил, звіробій, деревій, горицвіт, м’ята.

3.  Виконати письмово  вправу 446.

Немає коментарів:

Дописати коментар